Sloup v Čechách

Na jižním konci obce Sloup v Čechách nalezneme 30 metrové skalisko o rozloze 60x100 metrů na jehož vrcholu se nachází Skalní hrad Sloup. Hrad byl vytesán do pískovcové skály a do dnešní doby se pro návštěvníky zachovaly kamenné stavby na vrcholu skály, skalní kaple s nádhernou akustikou, chodby a místnosti bývalé poustevny. Na vrcholu skály byly dříve i dřevěné stavby, ale z těch se do dnešních dnů nic nedochovalo. Skalisko bylo osídleno již v pravěku, ale počátky hradu se datují do 13. stol., kdy byl založen Ronovci. Později se zde střídali majitelé a v roce 1444 byl hrad vypálen Lužickým vojskem, ale byl během 3 let znovu obnoven. Během 30. leté války dobyli hrad švédská vojska, která se do něj dostala rozsedlinou ve skále po hrubě otesaných kmenech stromů. Hrad nebyl později již nikdy obnoven. Koncem 17. stol. byla skála se zbytky hradu věnována poustevníkům, ale v roce 1785 byla poustevna zrušena na základě dekretů císaře Josefa II. a majitel panství Filip Josef Kinský nechal upravit bývalou poustevnu na výletní místo pro své hosty.

Poloha hradu Sloup na mapě: zde

------------------------------------------------------------------------------------------

Drábské světničky

Nalezneme asi 4 km severovýchodně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky je název zříceniny skalního hradu, ležícího na území Českého ráje. Jde o soustavu opevněných světniček a chodeb vyhloubených v sedmi blocích pískovcové skály. Drábské světničky byly osídleny již v 13. století, ale rozšířen do podoby, která se dochovala byl až husity v 15. století. Můžeme zde zhlédnout asi dvě desítky místností tesaných do skály, několik chodeb a záseky ve skále pro ukotvení konstrukce dřevěných staveb. Dominantou hradu byla Velká věž chránící přístup k padacímu mostu. Z vrcholu vyhlídky je výhled po okolí od Ještědu, přes Bezděz, až k Mnichovu Hradišti.

Poloha Drábských světniček na mapě: zde

------------------------------------------------------------------------------------------

Tiské stěny

Skalní město Tiské stěny tvoří na severním okraji obce Tisá souvislou skalní stěnu, která ze severní strany přechází ve skalní věže, rokle, soutěsky, převisy a různé jeskyně. Skalní útvary Tiských stěn patří do CHKO Labské pískovce a jejich výška místy dosahuje až 70 metrů. Tiské stěny sousedí s Rájeckými a Ostrovskými skalami a jsou vyhledávány nejen turisty, ale i horolezci, kteří zde působí již od začátku 20. století. Skalní město je rozděleno na dvě části a to Malé a Velké stěny, jimiž vedou turistické stezky.

Poloha Tiských stěn na mapě: zde

------------------------------------------------------------------------------------------

Jetřichovické skály

Jetřichovické skalní vrcholy nalezneme severně od obce Jetřichovice. Nalezneme je ve východní části Českého Švýcarska a patří mezi vyhledávané turistické cíle. Nejznámější vyhlídkou skalního města je Mariina, kterou můžeme navštívit na Mariině skále, odkud můžeme dohlédnout od Saského Švýcarska až po Lužické hory. Dalšími oblíbenými vyhlídkami jsou Vilemínina stěna, která byla pojmenována po manželce Rudolfa Kinského a Rudolfův kámen. Vyhlídku Rudolfův kámen nalezneme na samostatném skalním masívu, skládajícího se ze tří skal, které dosahují výšky až 40 metrů. Ve skalách taky můžeme naleznout zbytky dvou skalních hrádků Falkenštejna ( nalezneme jej asi 500 m od Jetřichovic ) a Šaunštejna ( asi 500 m severně od Vysoké Lípy ) odkud je výhled na Růžový vrch a obec Vysoká Lípa.

Poloha Jetřichovických skal na mapě: zde

------------------------------------------------------------------------------------------

Broumovské stěny

Broumovské stěny nalezneme asi 3.5 km severovýchodně od města police nad Metují. Jedná se o skalní hřeben dlouhý asi 12 km, který patří do CHKO Broumovsko. Broumovské stěny se táhnou od západu na východ a rozdělují tak krajinu mezi Polící nad Metují a Broumovem. Směrem k Broumovu stěny spadají kolmými stěnami. Skalní hřbet je zalesněný a směrem k Polici se svažuje mírněji a hluboká údolí tvoří místy skalní města. Můžeme zde najít pozůstatky tzv. Laudonových valů z rakouska-pruské války, kapli Panny Marie ve tvaru pěticípé hvězdy, odkud je krásný výhled na Javoří hory a Broumovskou kotlinu. Jako cíl rodinného výletu si zaslouží navštěvu četné vyhlídky ( patří k vděčným cílům rodinných výletů ) jako např. vyhlídka Skalní divadlo, která nabízí pohled na skalní věže v Kovářově rokli nebo vyhlídka Supí hnízdo, která nabízí pohled na Krkonoše.

Poloha Broumovských stěn na mapě: zde

------------------------------------------------------------------------------------------

Čertovy skály

Přírodní památku Čertovy skály nalezneme na severním okraji obce Lidečko na úpatí vrcholu zvaného Kopce. Jde o pískovcovou lavici rozdělenou příčnými puklinami, která vypadá jakoby poskládaná z různě velkých kamenů. Čertovy skály jsou 150m dlouhé a místy vysoké až 25 m. Podle pověsti zde měl čert vystavět stěnu napříč údolím, ale sázku prohrál. V okolí Čertových skal se nachází taky velké množství menších skalních útvarů. Asi 500 m severozápadně od Čertových skal se nachází další přírodní památka a to mohutný skalní sesuv s rozsedlinovými a suťovými jeskyněmi, které však nejsou přístupné veřejnosti z důvodu zimování netopýrů. Nedaleko od Čertových skál ( asi 2 km východně ) můžeme navštívit Pulčinské skály , které jsou taky vhodným místem pro rodinný výlet

Poloha Čertových skal na mapě: zde

--------------------------------
Cestovní pojištění online
 od Porovnej24.cz

Ojeté vozy Škoda octavia