CHKO Labské pískovce sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a nachází se v severozápadní části České republiky nedaleko od měst Děčín a Ústí nad Labem. Skalní útvary tvoří sopečnou činností rozlámaná pískovcová deska, která byla dále modelována erozí.

Pravčická brána

Nejčastějšími útvary, které zde nalezneme, jsou údolí ve tvaru soutěsek a kaňonů, které jsou obklopeny skalními masivy a věžemi tvořící místy skalní města. Nejznámějšími a turisty pro své výlety nejvíce vyhledávanými místy Českého Švýcarska jsou Pravčická brána a Soutěsky Kamenice u Hřenska.

Pravčická brána

Pravčická brána je nejznámější skalní útvar Českého Švýcarska. Vystupuje ze skalní stěny asi 3 km východně od Hřenska. Je to největší pískovcová skalní brána v Evropě s rozměry 16 m na výšku a 26.5 m na délku. Hloubka skalního bloku tvořícího bránu je 7-8 metrů. Koncem 19. Století nechal kníže Edmund Clary-Aldringen postavit pod bránou hotel Sokolí hnízdo a upravit k němu přístupovou cestu. Ještě donedávna bylo možno vystoupat na Pravčickou bránu a obdivovat tak krásu skal z jejího vrcholu. Nyní je již tato vyhlídka uzavřena z důvodu ochrany brány i pro další generace návštěvníků.

Pravčická brána

Poloha Pravčické brány na mapě: zde

Přístup: 1. Autem do Hřenska a pěšky z Hřenska po červené turistické značce lesem do kopce asi 3.5 km k bráně; dále můžeme pokračovat po červené turistické značce asi 6 km směrem na Mezní louku a odsud se vrátit do Hřenska autobusem, nebo pokračovat dále směrem na Soutěsky Kamenice přes ně se vrátit do Hřenska.
2. autem na Mezní louku a pěšky z Mezní louky po červené turistické značce asi 6 km většinou po rovině překrásnou krajinou s výhledem na skalní bloky Labských pískovců, od Pravčické brány pokračovat dále do Hřenska, odkud se můžeme vrátit na Mezní louku autobusem, nebo můžeme projít Soutěsky Kamenice a vrátit se kaňonem pěšky zpět na Mezní louku
(délka trasy Hřensko–Pravčická brána–Mezní louka-Soutěsky Kamenice-Hřensko je asi 16 km)


Otevírací doba
Duben - Říjen
Po - Ne 10.00-18.00 hod.
Leden - Březen
Pá - Ne 10.00-16.00 hod.
Při nepříznivém počasí zavřeno
Vstupné
Plné 75 Kč
Snížené 25 Kč
Děti od 6-ti let 25 Kč--------------------------------
Cestovní pojištění online
 od Porovnej24.cz

Ojeté vozy Škoda octavia