Prachovské skály jsou nejvyhledávanějším turistickým cílem Českého ráje . Nalezneme je asi 7 km severozápadně od Jičína. Jsou vhodné pro rodinné výlety, ale uspokojí i náročnější turisty a nabízí možnosti vyžití i pro horolezce. Prachovské skály je název pro pískovcové skalní město, které je tvořeno uskupením pískovcových útvarů různých tvarů a velikostí, kdy některé vrcholy dosahují výšky až 40 metrů. Pískovcové útvary vznikly jako usazeniny na dně moře v době druhohor, které byly později vytvarovány erozí.

Prachovské skalní město

Díky přístupnosti skal z náhorních plošin a vyhlídek mohou turisté a návštěvníci obdivovat krásu zdejší přírody s pohledem na skalní město a na jeho okolí.
Pro návštěvníky jsou zde připraveny dva prohlídkové okruhy. Oba okruhy začínají u turistické chaty a vedou společně do nitra skal až k ústí Císařské chodby, kde se rozdělují.

Prachovské skály

První okruh vedený po žluté turistické značce je kratší (asi 1.5 km). Je taky méně náročný a je vhodný i pro rodiny s dětmi, nebo jen jako seznámení se skalním městem. Okruh vede návštěvníky přes Myší díru, dvě vyhlídky a krásným prostředím Císařské chodby se vrací zpět. Časově lze okruh zvládnout asi za 1 hod. klidnější chůze.

Prachovské skalní město

Druhý okruh vedený po zelené turistické značce je delší a náročnější (asi 3.5 km). Vede návštěvníky od ústí Císařské chodby strmě vzhůru po schodech k první vyhlídce. Odsud vede po obvodě skalního města a nabízí postupně krásné výhledy na celé skalní město. Na jeho trase turisté navštíví celkem osm vyhlídek
( Hlaholská vyhlídka, Pechova vyhlídka, Vyhlídka míru, Šikmá věž, Schlikova, Rumcajsova, Hakenova a Všetečkova vyhlídka ) a dá nahlédnout do různých zákoutí skalního města. Časově lze okruh zvládnout asi za 2-2.5 hod.

Prachovské skály

Poloha Prachovských skal na mapě: zde

Přístup: autem z Jičína směrem na Prachov a odtud dál směr Prachovské skály – turistická chata, kde je parkoviště asi 50m od vstupu do skal.


Prachovské skály
Vstupné
Plné 50 Kč
Snížené 30 Kč
Děti 30 Kč
Psi 10 Kč
--------------------------------
Cestovní pojištění online
 od Porovnej24.cz

Ojeté vozy Škoda octavia