Hruboskalsko je název skalního uskupení, které je po Prachovských skalách další nejnavštěvovanější turistický cíl v Českém ráji. Nalezneme je asi 5 km jihovýchodně od města Turnov.

Hruboskalsko

Hruboskalsko je tvořeno pískovcovým skalním městem, jehož některé vrcholy dosahují ze strany od údolí výšky až 90 metrů. Rokle a soutěsky tvořící skalní město jsou protkány sítí turistických tras, které propojují i zámek Hrubá skála a hrad Vadštejn.

zámek Hrubá skála

Hrad Valdštejn je blíže k Turnovu a je viditelný již z dálky. Původní hrad byl založen již kolem roku 1260 a je nejstarším hradem Českého ráje. V 18. století částečně opravili zpustlý hrad Valdštejnové. Později v 19. století jej zpřístupnili jako turistický cíl jeho noví majitelé Lexové z Aehrenthalu, kteří založili lázně Sedmihorky a vybudovali v okolí síť turistických cest. Nejkratší, zeleně značená trasa k němu vede z vesnice Pelešany, ale pro své výlety můžeme využít i další značené turistické trasy vedoucí mezi skalami.

Hruboskalsko - skalní město

Zámek Hrubá skála nalezneme na stejnojmenné náhorní plošině v jihovýchodní části Hruboskalska. Zámek byl přestavěn během renesance z původního hradu Skála založeného r. 1350 Hynkem z Valdštejna. Známe jej například z pohádky Zlatovláska. V současnosti je zde hotel a přístupné je pouze nádvoří a vyhlídková věž. K zámku se můžeme dostat autem a zaparkovat na malé parkoviště nedaleko od něj nebo si můžeme udělat menší výlet, kdy necháme auto na parkovišti v lázních Sedmihorky a vydáme se na kratší nenáročnou túru ( asi 1.5 km ), přes skalní město až na náhorní plošinu k zámku. Zpět do Sedmihorek se můžeme vydat kolem tzv. Adamova lože a přes symbolický hřbitov horolezců.

Hruboskalsko - hřbitov horolezců

Poloha Hruboskalska na mapě: zde

Přístup: autem ze silnice Jičín - Turnov odbočit směrem na Hrubou skálu, lázně Sedmihorky nebo Pelešany.


Hruboskalsko
Do skalního města Hruboskalsko je volný vstup
bez poplatku--------------------------------
Cestovní pojištění online
 od Porovnej24.cz

Ojeté vozy Škoda octavia