Adršpašské skály je název pískovcového skalního města, které patří společně s Teplickými skálami k nejnavštěvovanější turistickým cílům v CHKO Broumovsko. Adršpach nalezneme asi 20 km severozápadně od Police nad Metují .

Adršpašské skály

Skály v Adršpachu jsou známy velkým množstvím skalních věží, které dosahují místy výšky až 90 metrů. Jsou vyhledávány nejen k turistickým výletům, ale i horolezci, jejichž zdejší působení má dlouholetou tradici. Kromě skalních věží zde návštěvníci naleznou hluboké soutěsky, vodopád a dvě jezírka.

Skály Adršpach

Pro návštěvníky je ve skalním komplexu vyznačeno několik turistických tras. Kratší modře vyznačený okruh vede kolem jezírka ( bývalá pískovna ). Vycházka kolem jezírka je nenáročná asi 1 km dlouhá trasa a okolí jezírka jsme mohli vidět např. v pohádce Třetí princ nebo Princ a Večernice.

Skály Adršpach

Druhý turistický okruh ( zelená značka ) je dlouhý asi 4 km. Je náročnější, než okruh kolem jezírka a jeho prohlídka trvá asi 2-2.5 hodiny. Můžeme na něm shlédnout různé skalní útvary, nazvané např. Džbán, Homole cukru, Sloní náměstí a nebo Krakonošův zub. Součástí prohlídky je i vodopád, který je napájen z druhého jezírka. Po něm se můžeme nechat povozit převozníky na pramici a vyslechnout si od nich nejednu humornou historku. Od jezírka se můžeme vrátit stejnou cestou ke vstupu do skal, nebo můžeme pokračovat po zelené turistické značce dál tzv. Novou partií. Tato cesta je nejnáročnější částí skalního města ( asi  800 schodů ). Návštěvníci jsou zde ale odměnění krásnými výhledy na další skalní útvary jako např. Starosta se Starostkou nebo mohou shlédnout nejvyšší skalní útvar Adršpachu, skálu zvanou Milenci, jejíž výška je 103 m. Skalní město opouštíme tzv. Myší dírou, odkud míří kolem Ozvěny k východu ze skal.

Před vstupem do Nové partie lze odbočit na žlutě značenou turistickou cestu, která nás dovede skrz Vlčí rokli až do Teplických skal ( asi 7 km ).

Adršpašské skály

Poloha Adršpašských skal na mapě: zde

Přístup: při příjezdu autem ze strany od Teplic nad Metují je parkoviště po pravé straně u hlavní silnice (asi 500m před Adršpachem)
Vstup do skal s pokladnou je asi 200 m od parkoviště


Letní sezóna
Otevírací doba
Po - Ne 8.00-18.00 hod.
Vstupné
Plné 70 Kč
Snížené 35 Kč
Děti od 6-ti let 35 Kč
Rodinné - 2+2 170 Kč
Psi 10 Kč

Zimní sezóna
Otevírací doba
Po - Ne 8.00-16.00 hod.
Vstupné
Plné 40 Kč
Snížené 20 Kč
Děti od 6-ti let 20 Kč
Rodinné - 2+2 100 Kč
Psi 10 Kč
Denní aktuální informace o otevírací době, stavu turistických cest se můžete dozvědět v Informačním centru Adršpach

--------------------------------
Cestovní pojištění online
 od Porovnej24.cz

Ojeté vozy Škoda octavia